Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Polsko


Název státu: Rzeczpospolita Polska
Měna: Polsky zloty (PLN)= 100 grozsů-zhruba 7,50 Kč Aktuální kurz je zde.
I za hranicí Polska je možné platit českou korunou. Směnárny se nazývají "kantory" a vyměňují Kč zcela bez problémů. Dále je možné směňovat v hotelích a bankách, ale to jsem nezkoušel.
Polský vyhledávač můžeš použít tady.
Poláci jsou milí lidé. Aspoň jsem na žádného hulváta nenarazil. Na první ( i na druhý) pohled je Polsko chudší než naše země (taky jsem tomu nechtěl věřit :-) Silnice jsou místy zcela zničené. Příklad:Jeli jsme zkratkou,kde byla značka: "pozor hrboly-3 km". Silnice připomínala tankodrom. Jel jsem krokem. Samozřejmě ne 3 km,ale celých 11! Byla to pěkná fuška, nezůstat někde s utrženým závěsem kola, nebo bez výfuku.
Na druhou stranu-velice příjemné je, že ceny v restauracích, fast foodech i vstupné do muzeí apod. jsou na snesitelné úrovni. Poláci rádi navštěvují svoje i naše zajímavosti, hromadně lezou po skalách, prostě jsou aktivní.Rarita je, že jejich holky chodí na pěší tůry po horách oblečené jako na ples a na vysokém podpatku. Zase je na co koukat...:-)
Přímo v Klodzku jsme prolezli podzemní katakomby, které vedou pod celým městem.Vstupné: dospělí- 6 PLN, děti- 4 PLN.Navštívili jsme pevnost kde je, kromě jiného, výstava starožitných hasicích aut. Vlezné bylo na stejné úrovni.
Před pevností jsme si dali v rychlém občerstvení nějakou ňamku. Dojem z hezkého výletu trošku zkazila dvě žebrající malá cikáňata. Známe z domova, takže ze mě nedostala ani penny.
Smůla na výletě byla jen potřeba jít na WC. Ulehčení stojí totiž jednu "zlotůvku". Tolik neplatíme ani u nás!
Pokračování příště....

Update:14.3.2006

Dopsáno 26.října 2006:

Nejhorší na světě je línej sklerotik. A protože jsem oboje, tak už si skoro nic nepamatuju...tím pádem tahle stránka skončila. Je mi jí líto smazat...snad si to občas někdo přečet :-)

Online je právě:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kocham Polsku

Jirka, 16. 1. 2009 8:35

Jojo...v Polsku jsem byl dvakrát...v Kudově Huti, Osvětimi a Krakově. Ta země má fakticky něco do sebe..doufám, že se tam ještě někdy dostanu...tak cześć;-)